توضیحات درباره شرکت
  • متن توضیحات درباره شرکت
حدید تهویه میرداماد اسپیلت،کولرگازی،پکیج،رادیاتور | سیستم تبرید جذبی با لیتیوم بروماید و آب
15942
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15942,single-format-standard,ajax_updown,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.4.3,vc_responsive

سیستم تبرید جذبی با لیتیوم بروماید و آب

چیلر

16 آوریل سیستم تبرید جذبی با لیتیوم بروماید و آب

این سیستم اولین بار توسط شخصی به نام کریر (carrier) تهیه شده و به این علت آن را سیستم جذبی کریر نیز می نامند.

در این سیستم آب به عنوان ماده مبرد و برومورلیتیوم که نوعی از نمک ها است به عنوان جذب کننده مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین بر خلاف سیستم یخچال نفتی که از آب به عنوان ماده جاذب استفاده       می شد.در این جا از آب به جای مبرد استفاده می شود و برومورلیتیوم نیز که یک نمک می باشد در دمای پایین قادر است مقدار زیادی آب را به خود جذب کند و در دمای بالا یعنی در موقع گرم شدن آب را به صورت بخارازخوددفع می کند.

یک سیستم جذبی کریر نیز از چهار قسمت عمده :1-جذب کننده (Absorber) 2-ژنراتور یا مخزن مولد(Generator) 3-کندانسور (تقطیر کننده) 4-اواپراتور تشکیل شده است.

 بعلاوه  وسایل ارتباطی  و کمکی نیز از جمله :چند پمپ برج خنک کن ومبدل حرارتی در سیستم جذبی وجوددارند که به شرح کار و وظیفه هر یک بطور جداگانه می پردازیم.

1-جذب کننده: این قسمت در حقیقت مخزنی به نام جذب کننده می باشد حاوی محلول آب با نمک جاذب برومورلیتیوم می باشد که در داخل آن کویل آب خنک کننده ای قرار دارد (آب جریانی داخل کویل می تواند آب شهریا رودخانه و یا آب خنک شده در برج خنک کن باشد ) کویل آبسرد باعث خنک شدن محلول گردیده و نمک محلول نیز در اثر سرد شدن بخارات آب موجود در مخزن را که از طرف اواپراتور وارد مخزن شده است جذب و در نتیجه در این مخزن محلول رقیق تهیه می شود این محلول به وسیله پمپ محلول و از طریق لوله و پس از گذشتن از یک مبدل حرارتی وارد ژنراتور می گردد.

2-ژنراتور(مخزن مولد):محلول پس از ورود به ژنراتور در پایین مخزن جمع می شود. در ژنراتور به هر وسیله ای که امکان پذیر باشد (متداول ترین و عملی ترین روش استفاده از کویل بخار است) به محلول حرارت داده می شود. در این سیستم بخار به وسیله کویل حرارت خود را به محلول داخل ژنراتور داده و در نتیجه محلول به جوش آمده و بخار آب حاصله در قسمت بالایی ژنراتور جمع می شود.تجمع بخار باعث افزایش فشار بخار شده و این بخار داغ از طریق لوله به طرف کندانسور حرکت می کند. محلول باقیمانده در ژنراتور که مقدار زیادی آب خود را از دست داده است محلول غلیظ نامیده می شود. در اثر افزایش فشار در ژنراتور محلول غلیظ نیز به نوبه خود از پایین ژنراتور و از طریق لوله و پس از گذشتن از مبدل حرارتی و با نیروی نقل به طرف جذب کننده سرازیر تا برای جذب مجدد بخار آب آماده گردد.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.